Przyjazny morderca




Ostatnimi laty poznaliśmy kilka filmów, które z gracją pływają w zalewie wielogatunkowości, ale jednocześnie wybijają się charakterystycznym dla siebie klimatem i oryginalną, współczesną estetyką. Młodzi reżyserzy, często debiutanci w kinie przez duże K, starają się wprowadzić do X muzy świeżość, nie uciekając tym samym od wzorowania się na najlepszych. Był świetny „DriveRefna, „Spring BreakersKorina, a ostatnio oko cieszył zaskakująco dobry „GośćWingarda. Teraz przyszedł czas na Marjane Satrapi i jej spojrzenie na psychicznie chorego zabójcę z troche innej strony, czyli czarną komedię „Głosy”.


Są na świecie aktorzy stworzeni do komediowych ról, a każda próba odprucia z siebie łatki filmowego śmieszka, kończy się w ich przypadku bolesną porażką. Jednym z nich jest Ryan Reynolds, który swoją popularność zyskał dzięki rolom w komediach młodzieżowych i romantycznych, a kiedy juz spróbował swoich sił w czymś poważniejszym, również wychodziło mu to komicznie, ale już nie w tym pozytywnym tego słowa znaczeniu. Po licznych błędach, Kanadyjczyk w końcu znalazł rolę idealną dla siebie, bo chory psychicznie morderca, w spowitym czarnym humorem thrillerze to coś w czym Reynolds poczuł się jak ryba w wodzie i widać to gołym okiem.



Amerykański debiut irańskiej pani reżyser, to opowieść o Jerrym (Reynolds) – chorym na schizofrenię pracowniku fabryki w prowincjonalnym, amerykańskim miasteczku. Nasz bohater przeszedł traumę w dzieciństwie, a chorobę odziedziczył po mamie, która lubiła sobie od czasu do czasu pogadać z „aniołami”. Jerry również jest rozmowny, jednak dla odmiany, jego dyskutantami są... zwierzęta. Pewnej nocy, kompletnie niechcący, dźga on swoją koleżankę z pracy (w której potajemnie się podkochuje) długim nożem kuchennym, jakieś 20 razy. Po powrocie do domu, zasięga porady swoich pupili – rudego kota i śliniącego się psa, bo czuje się w całej sytuacji zagubiony. Jerry decyduje się zatuszować zbrodnię, jednak prowadzi to do ciągu zdarzeń, których nie jest w stanie kontrolować.


Połączenie lekkiego dreszczowca z komedią zawsze dobrze smakuje, jednak mam wrażenie, że w tym przypadku może wywołać swojego rodzaju emocjonalne mdłości. Chodzi o to, że najstraszniejsze w tym filmie jest to, że rzeczywiście potrafi być zabawny. Do pewnego momentu uśmiechamy się, zachwyceni jak śmiesznie wygląda szurnięty Reynolds w różowym uniformie, pakujący z zawodowym zaangażowaniem umywalkę do pudła, kontrastując to ze szlachtowaniem zwłok Gemmy Arterton w ciemnym lesie (BTW, fajne ujęcie cycków). Mało tego! Jak rozmawia ze zwierzakami i głową swojej ofiary, nasze umysły zachwycone są współczesną groteską, którą karmi nas pani Satrapi. Problem pojawia się, kiedy historia zaczyna poważnieć, a my rozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Czarny humor kończy się, gdy bliżej poznajemy głównego bohatera i choć satyrycznie kiczowaty klimat utrzymany jest do końca, czujemy się trochę jak po nieświadomym żarcie o łysych, powiedzianym do osoby po chemioterapii. Na szczęście uczucie zakłopotania zostaje nam zrekompensowane końcowymi napisami, gdy wchodzimy prosto do głowy Jerrego, który w metaforyczny sposób mówi nam, że wcale się nie gniewa.



Wielogatunkowość filmu pozwala odnaleźć się w nim sporej grupie odbiorców, bo wykorzystane są tu sztuczki dobrze znane z młodzieżowych slasherów, klasyków czarnych komedii, a znajdzie się i nawet szczypta burtonowskiej fantastyki. Choć połączenie dr Dolittle, 40-letniego prawiczka i Patricka Batemana, może wydawać się ryzykownym wyborem na głównego bohatera filmu, to w tym przypadku ryzyko się opłaciło – koniec końców Jerrego nie da się nie lubić, nawet jeśli wiemy czego dokonał. Marjane Satrapi, może być zadowolona, bo film pozostaje w pamięci, a chyba o to chodzi w debiucie. „Głosami” udowodniła, że można stworzyć coś pysznego, nawet jeśli odgrzewa się przejedzone produkty, wystarczy tylko dobrze połączyć smaki. 

Smacznego.
 

TYTUŁ: Głosy
REŻYSERIA: Marjane Satrapi
OBSADA: Ryan Reynolds, Gemma Arterton, Anna Kendrick

ROK PRODUKCJI: 2014
 
 
Share on Google Plus

About Unknown

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.

0 komentarze:

Prześlij komentarz